top of page
HAKKIMIZDA
Pickleball Türkiye

Pickleball spor dalının Türkiye’de yaygınlaşması adına çalışmalar yürüten Pickleball Türkiye Dünya Pickleball Federasyon’unun (WPF) Türkiye temsilcisidir.

2019 yılında İstanbul’da kurulan Pickleball Türkiye, Padel İstanbul ile işbirliğinde yürütücüsü olduğu; “Dünyada Hızla Gelişen Açık Hava Temassız Raket Sporları’nın Gelişimi ve Yayılması” projesi Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destek Programı (2020-1) kapsamında desteklenmiştir.

Desteklenen proje kapsamında; pickleball'un Türkiye’de yaygınlaşması ve gelişmesi adına çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

Vizyon

Her yaş, cinsiyet ve beceri düzeyinden oyuncuların katılımına fırsat veren, kapsayıcı Pickleball sporunun global yükselişine ulusal anlamda katkı sağlamak.

Misyon

  • Pickleball sporunun Türkiye’deki gelişimini Olimpik değerler ve bilimsel temellere dayanarak yönlendirmek.

  • Pickleball sporunun yaygınlığını artırmak adına okullar, üniversiteler ve kulüpler düzeyinde müsabaka ve turnuvalar düzenlemek için etkili bir organizasyon yapısı oluşturmak.

  • Pedagojik ilkelerle tasarlanmış antrenörlük eğitim programları yoluyla etkili antrenörler yetiştirmek. 

Değerler

Olimpizm - Demokrasi – Bütünlük – Bilimsellik – İşbirliği – Liyakat

Avrupa’da Üniversitelerde Okutulan
İlk ve Tek Pickleball Dersi

2022-2023 eğitim-öğretim döneminden itibaren Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi bölümünde Pickleball öğretimine yönelik ilk ders öğretim programlarına eklenmiştir. Bu ders aynı zamanda Avrupa üniversitelerinde okutulan ilk pickleball derslerinden biridir.

İlk Pickleball Kortu
Pickleball Türkiye İstanbul
İstanbul'da İlk Pickleball Kortu

Haziran 2022 tarihinden itibaren Pickleball kortumuz kullanıma açılmıştır.

bottom of page